تاریخ امروزشنبه , ۱۴ تیر ۱۳۹۹

تو فصل تابستون حواستون به ماشین باشه!

در طول فصل گرما هوا لازم است خودروی خود را برای مقابله با هوای گرم و نور شدید خورشید آماده و محافظت کنیم. گهداری از خودرو در روزهای گرم تابستانی نیاز به دانش پیچیده ای ندارد بلکه با داشتن آگاهی مختصر در مورد نحوه عملکر قطعات در فصول مختلف سال می توانید کارآیی بیشتری را از خودرویتان انتظار داشته باشید. این روزها هوا آنقدر گرم شده که شرایط را برای دارندگان خودرو نیز سخت تر کرده است. گرم شدن زیاد قطعات ماشین می تواند موجب خسارت و یا از بین رفتن آن شود.نگهداری خودرو

سیستم کولر خودرو را بازدید کنید

سیستم کولر خودرو را بازدید و سرویس های مربوط به آن مانند شارژ گاز، تعویض تسمه کولر و تعویض فیلتر خشک کن هوای کولر را انجام دهید. بهتر است از کولر به صورت بهینه استفاده کنید زیرا روشن بودن کولر، توان زیادی را از موتور می گیرد و سبب زیاد شدن دمای موتور و مصرف سوخت می گردد.

در هوای گرم مخزن شیشه شور را پر کنید

در فصل گرما و سرما منبع شیشه شور را از مایع پر کنید و هرگز از محلول های ضدیخ، در داخل مخزن شیشه شور نریزید. به علت نزدیکی مخزن شیشه شور به موتور و گرمای زیاد، خالی بودن منبع در فصل گرما سبب خشکی، شکنندگی و خرابی زودرس پلاستیک می شود.

ترموستات موتور را در فصل تابستان باز نکنید

وجود ترموستات روی موتور در فصل تابستان الزامی است زیرا موجب می شود که موتور پس از روشن شدن و دراوایل صبح سریع به دمای نرمال برسد پس هرگز ترموستات موتور را در فصل تابستان باز نکنید.

از سالم بودن ترموستات زمانی که موجب گرم شدن موتور می شود، اطمینان یابید. سپس باقی سیستم خنک کاری مانند رادیاتور، پمپ خنک کاری و تسمه را بررسی کنید و عیب های آن را برطرف نمایید . در فصل تابستان موتور خودرو به زمان کمتری برای گرم شدن احتیاج دارد.

تعویض روغن موتور خودرو در هوای گرم

اگر روغن موتور، جعبه دنده و دیفرانسیل خودروی شما از نوع زمستانه است ؛ در ابتدای فصل تابستان آن را با روغن های مناسب فصل یا چهارفصل تعویض کنید.

تایرها

لاستیک‌های خودرو مطمئنا مهم‌ترین بخش خودروی شما هستند. کنترل و امنیت شما در طول رانندگی قطعا به وضعیت لاستیک‌ها بستگی دارد. آن‌ها را به هیچ عنوان نادیده نگیرید!
با تمام شدن فصل بارش‌های زمستانی، این بخش از خودرو را کامل تمیز کنید و هر بخشی که گل جمع شده است را بشویید. وضعیت لاستیک‌ها را چک کنید تا درصورت نیاز آن‌ها را تعویض کنید.
فشار لاستیک را متناسب با هوای گرم تابستان تنظیم کنید.
لاستیک زاپاس را هم بررسی کنید تا مطمئن شوید سالم است.

بررسی سیستم خنک کننده قبل از ریختن ضد یخ

از سلامت و کارآیی قسمت های مختلف سیستم خنک کاری مانند ترموستات، پمپ آب، شیلنگ ها و درب رادیاتور قبل از اضافه کردن ضد یخ اطمینان یابید.

تمام مسیر گردش ضد یخ را با باز کردن بست اتصال خروجی از ترموستات و شیلنگ لاستیکی با آب یا محلول های ویژه شستشو دهید. به وسیله برس پلاستیکی نرم بدنه بیرونی رادیاتوررا با محلول آب و صابون بشویید تا عبور هوا از میان پرده های رادیاتورراحت تر انجام شود.

بررسی تسمه پروانه خودرو در هوای گرم

هر ۸۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ کیلومتر تسمه پروانه را بررسی کنید تا از سالم بودن آن اطمینان یابید و لمی آن در حد و اندازه های توصیه شده باشد.

فرمان خودرو را ۱۸۰ درجه بچرخانید

قبل از ترک ماشین فرمان خودرو را ۱۸۰ درجه بچرخانید تا قسمتی که شما آن را لمس می کنید در سایه قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *