تاریخ امروزیکشنبه , ۱۱ خرداد ۱۳۹۹

روز ملی “خلیج همیشه فارس” مبارک باد

توی دنیای امروزی نام ها و نشانه ها برای شناخت بیشتر هویت، افراد، اشیاء مکان های جغرافیایی سلسله های پادشاهی، سیاره ها و موارد دیگه هستن که با شنیدن برخی از این نام ها هر انسانی ممکن است به وجد بیاید.

پیرو همین موضوع، هیچ ایرانی را نمی تونیم پیدا کنیم که با شنیدن نام خلیج فارس احساس غرور و افتخار نکنه؛ پهنه ی وسیع نیلگونی که در جنوب کشورمون، ایران عزیز قرار گرفته و با توجه به اهمیت این حوزه از لحاظ استراتژیک، روز ۱۹ اردیبهشت به نام روز ملی خلیج فارس نام گذاری شده.

فلسفه ی نام گذاری روز ملی خلیج فارس

همونطور که شاید بدونین این خلیج تاریخ پر فراز و نشینی را تجربه کرده و همیشه  در حال کشمش هایی با اعراب مبنی بر ادعاهای بی پایه و اساسی که برای مالیکت این آب ها داشتن هم بوده. سال ۱۳۴۳ خورشیدی اتحادیه عرب به صورت رسمی استفاده از نام خلیج فارس را برای عرب زبانان ممنوع کرد. این ماجرا  از اونجایی شروع شد که سال ها بعد در دهه ۱۳۷۰ خورشیدی فعالان مسائل اجتماعی و فرهنگی ایران متوجه این موضوع در رسانه های عربی شدن و تصمیم گرفتن تا برای حفظ نام خلیج همیشه فارس در همه عرصه های جهان کمپین هایی رو  راه اندازی کنن که در پی اون هزاران ایمیل و نامه اعتراضی به نشنال جئوگرافیک فرستاده شد و مردم با یک طومار اینترنتی با بیش از ۱۲۰ هزار امضا سبب شدن که مسئولان بزرگترین نشریه جهان به نام نشنال جئوگرافیک نام آب های این منطقه را خلیج فارس به ثبت برسونه.

جالبه بدونین که این پیروزی و اتحادی که در بین ایرانی ها برای حفاظت از نام خلیج فارس وجود داشت در رسانه های جهان مطرح شد و به مزاج برخی هم خوش نیومد و به طور همزمان عبدالباری عطوان مفسر مشهور جهان عرب در قدس العربی نوشت:

عرب ‌ها برای مشروع‌ ترین حقانیت‌ های خود قادر نیستند، چنین موج همبستگی را ایجاد کنند که ایرانی ‌ها برای یک نام انجام دادند.

بعد از این اتفاق بزرگ روز ملی خلیج فارس به تقویم رسمی کشور به عنوان یکی از اقدامات دولت وقت برای پاسداری از میراث فرهنگی و معنوی خلیج فارس نیز مطرح شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *