تاریخ امروزیکشنبه , ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
3 فایده استفاده از حمل ونقل عمومی برای محیط زیست

۳ فایده استفاده از حمل‌ونقل عمومی برای محیط زیست

در سال های اخیر رشد جمعیت و استفاده از خودرو افزایش چشمگیری داشته است و پیامدهای این روند توسعه شهری، شامل وابستگی بیشتر به خودرو، سفرهای طولانی، افزایش هزینه های حمل و نقل، مخاطره محیط زیست و آلودگی هوا می باشد. استفاده از حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس، مترو و تاکسی باعث کاهش این اثرات منفی خواهد شد.

۱_ جلوگیری از اتلاف منابع انرژی تجدید ناپذیر

بررسی‎های انجام شده نشان می‎دهد انرژی مصرفی در بخش حمل‎ونقل، بخش عمده‎ای از انرژی مصرفی جهان را تشکیل می‎دهد، این درحالی است که کاهش منابع انرژی فسیلی، افزایش مصرف انرژی در صنایع غیر حمل‎ونقلی، افزایش آلایندگی‎های حاصل از سوخت‎های فسیلی و ... دغدغه‎های روزافزونی در بحث انرژی در کشورهای مختلف ایجاد کرده است. * هر روز در تهران به‌طور میانگین ۱۷میلیون سفر روزانه انجام می‌شود که از این میان، ۲۲٫۳درصد سهم تاکسی و ون، ۱۳٫۸درصد سهم مترو، ۲۰ درصد سهم اتوبوس و مینی‌بوس و ۴۳٫۹ درصد سهم جابه‌جایی‌ها با وسایل نقلیه‌ شخصی است. در صورتی که با استفاده از حمل ونقل عمومی مصرف این سوخت‌ها کاهش قابل توجهی خواهد داشت گسترش ناوگان حمل ونقل عمومی در کاهش مصرف سوخت بسیار تاثیرگزار خواهد بود. به طور مثال* هنگامی یک تاکسی وارد ناوگان حمل و نقل کشور شود، سالانه بیش از ۵۵۰ لیتر صرفه جویی در مصرف سوخت خواهد شد. 

۲_ کاهش آلودگی صوتی

آلودگی صوتی به عنوان یکی از مهمترین آلودگی های زیست محیطی می‌تواند سلامت انسان و حیات سایر موجودات زنده را تحت تاثیر قرار دهد . مواجهه با سر و صدا نه تنها اثرات زیان باری بر سیستم شنوایی انسان دارد بلکه می‌تواند در عملکرد سایر سیستم‌های حیاتی نیز اختلال ایجاد نماید. عوارضی نظیر اختلال خواب، بیماری های قلبی - عروقی، اختلال در ترشح غدد درون ریز، افت عملکرد شناختی و سلامت روانی از جمله مهم‌ترین فاکتورهایی هستند که در مطالعات پیشین به مواجهه با آلودگی صوتی نسبت داده شده‌اند. درشهرهای بزرگ (کلان شهرها) مهمترین عوامل ایجاد آلودگی صوتی سیستم حمل‌ونقل شهری است. که از این عوامل می‌توان به استفاده از وسایل نقلیه مانند سواری، اتوبوس، کامیون، موتورسیکلت اشاره نمود و با افزایش تعداد خودروها براین معضل افزوده می‌شود استفاده از وسایل حمل ونقل عمومی مانند تاکسی، مترو و... در کاهش آلودگی‌های صوتی تاثیر بسزایی دارد.

۳_ کاهش آلودگی هوا

*در جهان امروز آلودگی هوا یکی از مهم ترین بحران های زیست محیطی است که بشر با آن دست و پنجه نرم می‌کند به طوری که طبق گزارش موسسه زیست محیطی نیچر هر دقیقه شش نفر جان خود را به دلیل استنشاق هوای آلوده از دست میدهند. ایران از نظر میزان آلاینده‌های هوا رتبه نهمین کشور آلوده دنیا را در سال ۱۳۹۴ به خود اختصاص داده است و این میزان آلودگی خسارتی در حدود ۳۶۰۰۰ میلیارد تومان بر ایران متحمل داشته است.

امروزه در همه شهرهای بزرگ دنیا سیستم حمل و نقل عمومی مانند تاکسی، اتوبوس های شهری، تاکسی، مترو، تراموا و... مورد بهره برداری قرار گرفته است. این سیستم نسبت به خودروهای شخصی، کارایی بیشتری دارد و از جهت کاهش آلودگی نیز حائز اهمیت است بطوری که می‌تواند تاثیر عمده‌ای در کیفیت هوای محلی داشته باشد.

 

* همشهری آنلاین

* ویستا

*سرحدی, اکبر؛ میترا محمدی و ماندانا محمدی، ۱۳۹۵

 

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *